Z dětské záliby až k podnikání a čínské medicíně

Z dětské záliby až k podnikání a čínské medicíně

Zdeněk Vémola se svou ženou založili společnost Qi Pohoda Styl s.r.o. Vše, co dělají, je nějak spojeno s tradiční čínskou medicínou, taoistickou filozofií, moudrostí starých Mistrů, a to ať už východních nebo těch našich západních a samozřejmě s nejmodernějšími vědeckými poznatky.

Jaký byl váš životní příběh?

Jako kluk vyrůstající na vesnici jsem se staral o poraněná zvířata. Lidé z vesnice i z okolí k nám nosili zvířata poraněná nebo nemocná, která našli při své práci nebo procházkách. Snažil jsem se je vyléčit a zvířata divoká, pokud to šlo, vracet zpět do přírody. Ne vždy jsem byl úspěšný. Mé možnosti a znalosti byly omezené. Zdálo se, že o mém budoucím povolání je rozhodnuto; chtěl jsem být veterinářem. Jak se blížil konec mé základní školy, uvědomoval jsem si stále silněji svou zodpovědnost a nechtěl jsem připustit, aby mě mí rodiče museli podporovat na studiích. Rozhodl jsem se jít do učení, abych byl schopen co nejdříve vydělávat peníze a na oplátku tak pomoci rodičům. Doba byla, jaká byla a jedno z míst, kam jsem mohl jít, byl obor automechanika. Měl jsem v podstatě štěstí, že jsem se tam dostal, poněvadž v té době to byl obor mající vážnost a skvělou vyhlídku do budoucnosti. V té době mi auta nic neříkala, ale každá nová situace pro mne byla vždy výzvou, zda obstojím. Byla to otázka cti.

Vždy mě bavilo se učit, a tak jsem velmi brzy nalezl v práci automechanika zalíbení. Určitě i díky kolektivu, který byl skvělý. Byla to úžasná škola života, kde jsem nalezl i základy psychologie. Svou práci automechanika jsem už v závěrečném ročníku svého učení zvládal dokonale a uvědomil si, jak jsou si oba obory blízké. Neléčil jsem zvířata, ale auta. Podobnost byla někdy velmi zajímavá. Nyní se musím vrátit zpět do dětství. Podobně, jako jsem měl potřebu léčit zvířata, něco mě nutilo stále něco zvedat – posilovat. Tato vášeň mi zůstala dodnes, jen úroveň se změnila.

Kdy ve vašem životě nastal zlom?

Jako mladý jsem začal brát posilování velmi vážně a věnoval mu na této úrovni téměř devět let. Abych se vyhnul jednostrannosti, přidal jsem trénink Jiu-Jitsu, poněvadž jsem si tím zároveň splnil sen, a to umět bojové umění japonských samurajů. Všechno bylo skvělé. Tedy do doby, než se objevily zdravotní potíže, které začaly být varující a ryche jich přibývalo. Nejvíce mě omezlovaly bolesti zad, ekzém a alergie. Obrátil jsem se se svými potížemi na lékaře. Ovšem ne na jen tak nějakého lékaře. Na každý problém jsem si vyhledal vyhlášeného odborníka a usiloval jsem o návštěvu u něj tak dlouho, až se mi to povedlo. Mé zklamání z výsledků léčení, které nikam nevedlo, nebylo tak velké jako z doporučení, abych se se svými problémy smířil a naučil se s nimi žít. Na to jsem byl velmi mladý a myslím si, že tento přístup se nehodí k žádnému věku.

Co vás přivedlo k čínské medicíně?

Rozhodl jsem se, že si pomůžu sám. Nějaké základy jsem měl už z posilování, kde jsem se musel naučit znát lidské tělo a jeho funkce a z Jiu-Jitsu, kde se zase hodně pracovalo s Qi (energií). Začal jsem se intenzivně zajímat o čínskou medicínu a další alternativní způsoby léčby. Musím říci, že to v té době nebylo vůbec jednoduché. Na druhou stranu nebyl internet, kde radí každý, takže se člověk mohl dostávat rychleji k výsledkům a dobré výsledky jsem začal mít docela brzy. Zbavil jsem se všech zásadních omezení, se kterými jsem se měl naučit žít a na oplátku nabyl přesvědčení, které mi už nikdo nemůže vzít. Jak se říká: „sytý hladovému neuvěří“.

Kdy jste se začal věnovat problémům ostatních?

Nešlo to jinak a začal jsem pomáhat od problémů ve své rodině a svým známým. Zhruba rok po revoluci v roce 1989 jsem se přestěhoval do Prahy, vyzkoušel nějaká zaměstnání a snažil se najít nějaké, kde bych mohl uplatnit své zkušenosti. Našel jsem. Začal jsem pracovat pro jednu soukromou firmu, kde jsem měl za úkol pečovat o kondici zaměstnanců, když to řeknu velmi jednoduše. Má práce získala naprosto jiný rozměr. Měl jsem snad ty nejlepší podmínky, jaké jsem mohl mít – studium, zdokonalování se i ověřování získaných poznatků. Vše do sebe skvěle zapadalo a zkušeností přibývalo. Pracoval jsem současně jako terapeut, trenér i výživář.

Jak jste začal podnikat?

Zhruba po dvaceti letech práce pro tuto firmu jsem se rozhodl jít vlastní cestou a s mou ženou jsme založili společnost Qi Pohoda Styl s.r.o., abychom svými zkušenostmi pomohli dalším lidem, kteří o naše služby budou stát. Přemýšlel jsem, jaký způsob prezentace naší práce zvolit. Obtěžování lidí vhazováním nechtěných letáků do schránek jsem zamítl hned.

Jak jste se dostal k online podnikání?

Doba se změnila a já začal vážně přemýšlet o prezentaci na internetu. Snažil jsem se přečíst na toto téma, co se dalo a při svých toulkách internetem jsem narazil také na společnost Davida Kirše. Vzhledem k celistvosti, jakou je celá problematika prezentace na internetu v MioWebu připravená, jsem se rozhodl využít služeb právě této společnosti. Byla to ode mne velká troufalost vstoupit do světa internetu, ale povedlo se nám s potem ve tváři a technickou podporou v zádech dát dohromady stránky www.pohodastyl.cz, na kterých dnes představujeme svou práci a své názory.

A co vy? Jak jste se dostali k online podnikání? Podělte se o svůj příběh. Pokud stále hledáte způsob online propagace, vyzkoušejte si 14 denní verzi MioWebu zdarma.

Káťa s radostí pečuje o společensky prospěšný spolek MioWeb Pomáhá. Baví ji předávat nejen své zkušenosti těm, kterým mohou zásadním způsobem pozitivně ovlivnit život. Sociální přínos je pro ni podmínkou v projektech, kde je aktivní. Žije dle hesla Willa Smithe: „Pokud nečiníš život druhého lepším, plýtváš svým časem.“

Nový článek každý lichý týden v úterý v 15.00

Nechcete se připravit o novinky na našem blogu? Vložte svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošleme vám na něj odkaz e-mailem.

  • STÁHNĚTE SI INSPIRUJÍCÍ PŘÍBĚHY S TIPY, JAK SE DÁ VYDĚLÁVAT Z DOMU

  • NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY
  • Podělte se o svou cestu k online podnikání a inspirujte ostatní...