Co jsou licence a autorská práva

Co jsou licence a autorská práva

Každý si tím prošel. Děláte blog, post na sociální síť nebo web, a k jeho doplnění potřebujete fotky, text, ilustraci nebo hudbu. Co s tím?

Takže otevřete google, dáte obrázky a vyhledáváte aneb “co je na googlu, je pro všechny”.

Tak teď se zastavme. Plácáte si na čelo, že to přeci nemůžete, že fotky na googlu nejsou všech. Možná vás to překvapí, ale stále se to děje a stále to mnozí lidé nevědí.

Jednou z možností, jak si tyto věci opatřit, je, že si je vytvoříte sami. Pokud vytvoříte dílo, stáváte se automaticky autorem a vlastníte práva k dílu. Například, když vyfotíte fotografii, napíšete článek nebo vytvoříte ilustrace, jste automaticky vlastníkem práv. Jiná situace ovšem nastane, pokud tvoříte jako zaměstnanec firmy.

Když ale nemáte čas nebo nejste šikovní, je možnost si dílo (fotografie, ilustrace, atd.) koupit. V případě nákupu si dejte pozor, abyste obdrželi licence k užívání. A jak se v tom vyznat?

Licence se dělí na výhradní a nevýhradní a na omezenou nebo neomezenou.

Výhradní licence

Pokud chcete výhradní licenci třeba na fotografii, znamená to, že práva na fotografie nemůže fotograf poskytnout nikomu jinému. Tím pádem bude fotografie jen pro vaše použití.

Nevýhradní licence

Na principu nevýhradní licence fungují například fotobanky. To znamená, že autor může poskytnout dílo více klientům. A tak se stává, že fotka slečny v červených šatech může být na mnoha webech.

Licence omezená a neomezená

Užívání díla může být omezeno. Při vyjednávání o právech k užití si musíte s autorem říci, jaké jsou vaše požadavky. Protože právě tyto požadavky určují cenu a můžete mnohé finance díky tomu ušetřit. Specifikujte tedy, kde chcete dílo užít (OOH neboli Out of Home, billboardy, web, tisk nebo all media), na jak dlouho chcete dílo užívat (měsíc, rok, časově neomezeně) a v jaké zemi budete dílo užívat (ČR, Evropa, celý svět). Pokud není uvedena lokace užití, má se za to, že práva platí pro ČR.

Autorská práva jsou mnohem složitější, ale tohle je základ. Jednak chráníte sebe a své podnikání a zárověň nepoškozujete autora díla. Pokud přeci jen nechcete za dílo platit, existují free databáze a to nejen fotografií, ale i ilustrací hudby a textu. Kde tedy brát podklady zdarma nejen pro svůj web zjistíte v tomto článku.

Káťa s radostí pečuje o společensky prospěšný spolek MioWeb Pomáhá. Baví ji předávat nejen své zkušenosti těm, kterým mohou zásadním způsobem pozitivně ovlivnit život. Sociální přínos je pro ni podmínkou v projektech, kde je aktivní. Žije dle hesla Willa Smithe: „Pokud nečiníš život druhého lepším, plýtváš svým časem.“

Nový článek každý lichý týden v úterý v 15.00

Nechcete se připravit o novinky na našem blogu? Vložte svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošleme vám na něj odkaz e-mailem.

  • STÁHNĚTE SI INSPIRUJÍCÍ PŘÍBĚHY S TIPY, JAK SE DÁ VYDĚLÁVAT Z DOMU

  • NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY
  • Podělte se o svou cestu k online podnikání a inspirujte ostatní...