Nebojte se rozjet váš projekt na webu – tipy, jak vše zafinancovat

Tipy, jak zajistiti finance na projekt

Určitě se umíte živě vcítit do té situace. Máte skvělý nápad, na papíře sepsané kroky k jeho realizaci, ale pokaždé narazíte na ten samý “problém”. Peníze! Tiše si v koutku duše zoufáte a přemýšlíte: “Jak to mám udělat, abych sehnal peníze?” Mám sice železnou rezervu, ale opravdu chci jít do toho rizika?”. Pokud právě řešíte tyto a podobné otázky, máme pro vás několik tipů, jak si na ně odpovědět. Dokonce věříme, že se vám nějaká z možností zalíbí a nadchne vás natolik, že se rozhodnete do toho vlítnout po hlavě. Váš projekt za to přece stojí.

Začneme pěkně po lehounku a ze široka. To, co potřebujete, je prostě a jednoduše řečeno sponzor. Sponzoring je v dnešní době běžná věc, která vám možná připadá nemožná, ale není to tak. Důležité pro sponzory je, aby jste pro ně byli něčím výjimeční a viděli ve vás a ve vašem projektu nějakou jiskru a perspektivu. V této počáteční fázi, kdy sháníte sponzora se musíte umět tak zvaně prodat. Nadchnout sponzora pro váš projekt. Není to ovšem pouze jednostranná záležitost. I vy musíte být schopni nabídnou něco “na oplátku”. Sponzor vám daruje peníze a vy nabídnete to, co je ve vašich silách. Může se jednat o umístění reklamy na vašem webu, o procentu z vašeho příjmu, předplacení služby, kterou budete poskytovat a podobně.

Nezapomeňte být v krocích, kdy žádáte o peníze, precizní. Doporučujeme mít připravený přesný popis vašeho projektu. Podrobně si rozpracujte čemu se chcete věnovat, jakou cestou chcete k úspěchu kráčet a jak dlouho potrvá, než vám začne váš projekt na webu vydělávat. Pro sponzory je důležité vědět, jaká je návratnost jejich investice. Laicky řečeno, zda je pro ně výhodné do vás investovat.

Jaké jsou možnosti sponzorství?

Jednou z cest, kterou se můžete vydat je crowdfunding. Jedná se o poměrně úspěšné financování, které vám doporučujeme vyzkoušet. Výhodou tohoto financování je, že neoslovujete pouze jeden subjekt, ale skládají se na vás lidé. Můžete takto získat finance jak pro začínající projekt, tak pro projekty již rozjeté. Jak to funguje? Na webu si vyhledáte platformy, které umožňují na jejich webu sbírku uskutečnit. Tyto služby nabízí například HitHit nebo Twich. Tyto sbírky jsou pojaty opravdu vtipně a s nápadem. Vypadá to tak, že lidé ve sbírce podpoří hlavně vaši kreativitu. Pro představu: Za příspěvek 50,- Kč nabídnete “dobrý pocit na duši”, za 100,- Kč nabídnete dárci děkovný dopis a certifikát dárce, který si vytvoříte. Za 500,- Kč nabídnete záložku s motivačními texty a certifikát a takto vtipně můžete vymýšlet dále. Meze se zde nekladou.

Dalším zdrojem pomoci jsou nadace a nadační fondy. Nadace podporují hlavně start nových projektů. Každoročně vypisují výběrová řízení, do kterých se můžete přihlásit a pokusit se peníze získat touto formou. Mezi tyto nadace se například řadí Vodafone talent program nebo Google grant. Stačí trochu “posurfovat” po internetu a najdete i další.

Investor. Najít takového guru by pro vás bylo opravdu báječné. Takový člověk vám připraví počáteční injekci a počká až vám projekt začne vydělávat. Potom už je jen na vás jaké podmínky jste si ujednaly. Většinou se s investorem domluvíte na procentu z výdělku.

V neposlední řadě existují ještě sponzoři. Těch můžete mít hned několik. Někteří mohou být “ti hlavní” a další vás budou podporovat sice menšími částkami, ale určitě nebudou méně důležití. O tom, kdo vás bude sponzorovat, si můžete rozhodnout sami. I zde však platí: “Jednou já tobě a podruhé ty mě”. Znamená to, že sponzorům můžete za jejich štědrost nabídnout reklamní prostor na vašem webu, na akcích, které budete pořádat, na domluvených místech vkládat jejich logo (např. při rozesílání hromadných emailů), psát články o jejich webu a nabízet jejich produkty, atd. Jak bylo řečeno, fantazii a originalitě se meze nekladou.

Věříme, že vám tento článek pomohl rozšířit si obzory v možnostech financování. Vytrhnul vás ze slepé uličky a vy se nyní vydáte tou správnou cestou. My z MioWeb Pomáhá vám přejeme vykročení na dlouhou trnitou cestu tou správnou nohou a věříme, že vám naše články pomohou dojít až do cíle.

Káťa s radostí pečuje o společensky prospěšný spolek MioWeb Pomáhá. Baví ji předávat nejen své zkušenosti těm, kterým mohou zásadním způsobem pozitivně ovlivnit život. Sociální přínos je pro ni podmínkou v projektech, kde je aktivní. Žije dle hesla Willa Smithe: „Pokud nečiníš život druhého lepším, plýtváš svým časem.“

Nový článek každý lichý týden v úterý v 15.00

Nechcete se připravit o novinky na našem blogu? Vložte svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošleme vám na něj odkaz e-mailem.

  • STÁHNĚTE SI INSPIRUJÍCÍ PŘÍBĚHY S TIPY, JAK SE DÁ VYDĚLÁVAT Z DOMU

  • NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY
  • Podělte se o svou cestu k online podnikání a inspirujte ostatní...