Jaké sociální sítě jsou vhodné k propagaci

Jaké sociální sítě jsou vhodné k propagaci

Začínáte podnikat a už možná víte, že sociální sítě jsou pro propagaci podnikání důležitou součástí marketingu.

Ale, když se podíváte na jaké sociální sítí se propagovat, možná si nebudete vědět rady jakou z nich využít.

Proto jsme pro vás připravili přehled sociálních sítí a jaké může být jejich využití.

Facebook

Facebook je asi nejznámější sociální sítí. A momentálně asi nejrozšířenější. Proto se už dnes považuje založení firemní stránky na facebooku jako základ.

Na facebook se chodí lidé informovat, bavit, ale i nakupovat. Najdete tu lidi všech věkových kategorií, napříč všemi profesemi i vzděláním.

Můžete tu narazit na tři druhy propagace. První je založení profilu, kde můžete si můžete přidávat přátele a díky profilu užívat facebook. A šíříte novinky mezi svůj okruh přátel a jejich přátelé.

Druhá možnost je facebooková stránka, kterou můžete založit pro firmu, blog i koníček. Cílem stránky je prezentovat firmu, lidi vás můžou sledovat a díky stránce můžete upozorňovat stávající i nové zákazníky o novinkách, akcích nebo je vzdělávat. Příspěvky na stránce můžete placeně propagovat a zvyšovat si tak organický dosah a oslovit tím široký okruh lidí.

A poslední možností prezentace je facebooková skupina, která má za úkol sdružovat lidi se stejnými zájmy. Zde se společně baví a radí si. A budují si k vám důvěru.

Shrňme si to, abyste založili facebookovou stránku musíte mít profil na FB. Facebooková stránka je v dnešní době dobrou možností jak se zdarma prezentovat. Lidé očekávají, že budete mít stránku na FB. Pokud chcete své klienty sdružovat a budovat komunitu, pak doporučuji vytvořit i skupinu. Příklad: Prodávám kuchyňské potřeby a propaguji se na facebook stránce. Pokud si chci vytvořit komunitu potencionálních klientů pak vytvořím skupinu zaměřenou na recepty, kde si lidé mohou radit, co dnes uvařit a jednou za čas jim doporučím vychytávku do kuchyně.

Youtube

Možná vás ani nenapadlo, že youtube by mohl být sociální sítí, když je jen plné videí.

Youtube je silnou sociální sítí a roste raketovým tempem. Prorazit na youtube není jednoduché, ale mít youtube kanál je vhodným doplňkem pro propagaci. Jediná nevýhoda youtube je časová náročnost na přípravu videí i budování komunity.

Pokud se vám podaří vytrvat, může být skvělým zdrojem příjmů. Youtube používají lidé napříč generacemi, podobně jako facebook. Co se ale trochu liší od facebooku je to, že like a komentář jsou naučeni dávat spíše mladší generace. Proto se nelekejte, že interakce jsou menší.

Pro koho je tedy propagace na youtube vhodná? Youtube je vhodný nejen ke vzdělávání klientů, ale i ukázek toho co umíte nebo recenzování produktů. Například kadeřnice, tam může ukazovat jak si můžou klientky udělat jednoduchý účes doma, nebo ukázat proměnu.

Instagram

Instagram je platforma výhradně pro fotografie s popisky. Z vlastní zkušenosti vím, že málo lidí na instagramu popisky čte. Na instagramu se sdružuje hlavně mladší věková skupina lidí. Nejsilnější věková skupina která ho používá je 15 – 35 let

Instagram se v Čechách teprve dostává do povědomí lidí a učí se s ním pracovat. Propagace na instagramu není vhodná pro všechny, je důležité zvážit zda máte silný vizuální obsah. Pro kreativce je to velmi vhodná platforma. I pro kadeřnice, designery a hlavně pro kuchaře.

Jídlo, krásná místa a oblečení vládne instagramem. Pokud máte co ukázat, tak směle do toho. Zde je důležitá pravidelnost přidávání obsahu a používání hashtagů.

Pinterest

Pinterest je sítí, která si vzala něco z instagramu a něco z facebooku. Největší boom má v Americe a v České Republice není až zas tolik oblíbenou sítí. Ovšem pokud hledáte inspiraci, je pinterest velkou zásobárnou. To zda mít pinterest je otázkou. Je to hlavně o pravidelném přispívání relevantního obsahu. Opět si myslím, že je vhodná pro kreativce, manuálně zručné lidi i milovníky jídel a designu. Tato sociální síť je založená nejen na fotkách ale i dobrém obsahu. Ale oproti instagramu je tu o něco starší publikum. Pokud váháte mezi využitím pinterestu a instagramu, protože můžete ukázat vaši práci ve fotkách, tak doporučuji Instagram.

Twitter

Tato síť je založena na krátkých zprávách, kde publikum informujete co se právě teď děje. Momentálně by se mohlo zdát, že zde více lidí příspěvky dává než je čte. Twitter doporučuji těm, kteří potřebují rychle a krátce informovat. Například, když přidáváte na youtube video, začínáte živě vysílat nebo programujete a informujete klienty o novinkách.

 

V rychlosti se podívejme i na tyto sítě.

Reddit

Reddit je forma fóra a oblíbený je hlavně v zahraničí. Pokud máte velkou komunitu a facebooková skupina nestačí. Je reddit vhodným doplňkem. Díky jeho strukturování témat je snadno přehledný  a komunita užívající reddit není tolik toxická jako třeba na facebooku.

Twitch

O twitchi jste pravděpodobně neslyšeli, ale je to velmi rozmáhající se sociální síť založená na živém vysílání. Pokud rádi komunikujete s lidmi živě, nestydíte se ukázat a promluvit, pak je tato síť dělaná přímo pro vás. Momentálně ji využívá mladší komunita lidí okolo 11-30 let. Jediná nevýhoda je, že do začátku potřebujete větší finanční investici (mikrofon, atd) a znalost programů.

Linked in

Linked in je specifická sociální síť. Je vhodné si založit profil a ukázat co umíte. Funguje na propagaci sama sebe a našich úspěchů. Pokud píšete články je také vhodná pro sdílení.

 

Sociální sítě jsou velkým tématem, a v jednom článku neobsáhneme vše. Pokud vás zajímá konkrétní sociální síť nebo přímo máte konkrétní dotaz, neváhejte nám napsat a připravíme článek přímo na míru.

Přejeme hodně úspěchů s výběrem sociálních sítích.

Káťa s radostí pečuje o společensky prospěšný spolek MioWeb Pomáhá. Baví ji předávat nejen své zkušenosti těm, kterým mohou zásadním způsobem pozitivně ovlivnit život. Sociální přínos je pro ni podmínkou v projektech, kde je aktivní. Žije dle hesla Willa Smithe: „Pokud nečiníš život druhého lepším, plýtváš svým časem.“

Nový článek každý lichý týden v úterý v 15.00

Nechcete se připravit o novinky na našem blogu? Vložte svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošleme vám na něj odkaz e-mailem.

  • STÁHNĚTE SI INSPIRUJÍCÍ PŘÍBĚHY S TIPY, JAK SE DÁ VYDĚLÁVAT Z DOMU

  • NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY
  • Podělte se o svou cestu k online podnikání a inspirujte ostatní...