Co je doména a kolik stojí

Co je doména a kolik stojí

Přejete si pracovat, ale zároveň neopouštět pohodlí domova, máte připravený internetový projekt a koketujete s myšlenkou vlastního webu? To nás velice těší. Chceme vám pomoci překlopit plán v realitu, proto se pojďme seznámit s několika základními pojmy.

Doména”. Ale ne, není to zaklínadlo ani žádné přímořské letovisko. Jinými slovy lze říct “internetová adresa”. Vysvětlíme vám, k čemu slouží a jak funguje. Dozvíte se, kolik stojí a kde ji můžete získat.

Doména = internetová adresa

Doména je synonymum slova adresa s tím rozdílem, že doména je výhradně virtuální, tedy internetová adresa. Každý web musí mít vlastní a jedinečnou internetovou adresu. Je to stejné jako s adresou vašeho bydliště. I ta je jedinečná. Kdyby to tak nebylo, mohlo by se stát, že očekáváte návštěvu a ta otevře dveře jiného domu. K vám by hosté nedorazili a to by se nelíbilo ani majitelům jiného domu, ani hostům, kteří omylem navštívili dům na stejné adrese. Stejně tak to funguje i s doménou na webu.

Když návštěvník webu zadá do vyhledávače vaši internetovou adresu (doménu), vyhledávače přesně vědí, kde web najdou a zobrazí jej. Je to stejné, jako když pošťák hledá místo, kam má doručit balíček.

Jak získat svou doménu

Chtěli byste si doménu vytvořit? Není to problém. Existuje několik registrátorů, kteří umožňují zaregistrování domény. Zpravidla také nabízí k pronájmu hosting pro váš web. Nebojte, co je to hosting si také řekneme. Ale nyní zpět k doméně. Doména webu se může skládat ze znaků anglické klávesnice a může mít maximálně 63 znaků. Představte si doménu jako startovní číslo, pokud ji mít nebudete, nemůžete vystartovat a začít tvořit web.

Výběr domény je důležitý. Je to stejné, jako když jdete na pohovor do zaměstnání. První dojem za vás udělá víc než si myslíte. Doména vašich stránek by měla být stručná a výstižná. Uživatelům tím usnadníte, aby si internetovou adresu zapamatovali a vyhledávačům poskytnete snadno identifikovatelné a dohledatelné klíčové slovo. Více tipů, jak vybrat doménu webu, se dozvíte v dalším článku.

Nyní zbývá jen koncovka domény. Každý registrátor má trochu jinou nabídku koncovek, které si můžete umístit za Vaši doménu. Nejčastěji se na trhu setkáte s koncovkami .cz a .com. Plánujete prosadit Váš projekt do zahraničí? Potom je koncovka .com výhodnější. Uživatelé Váš  web snadněji najdou. Například správcem koncovky .cz je nic.cz.

Můžete zvolit i další cestu, jak “vyzrát” na doménu.

Existují firmy, které vytváří aplikace s webovými šablonami. Vy použijete  jejich webovou platformu, která vám nabídne vytvořit si web v jednoduchém administračním rozhraní. Tyto aplikace zpravidla zaregistrují doménu za vás a nemusíte tak hledat registrátora, u kterého si doménu objednáte. Jedním z těchto poskytovatelů služeb je Mioweb.

Kolik Vás doména bude stát?

Podívejme se na cenu domény z několika úhlů:

  1. O jakou koncovku se jedná – Každá koncovka může mít jinou cenu, hodnotu na trhu. Doména .cz bývá zpravidla levnější, než například doména .com.
  2. Registrátor – Každý poskytovatel domén si může cenu domény zvolit podle svého uvážení. Koncovka .cz tedy stojí různě podle výběru registrátora. Běžná cena domény .cz je 219,- Kč bez DPH na 1 rok. Jedním z registrátorů domén je web domena.cz.
  3. Doména součástí aplikace – Pokud se rozhodnete vytvořit váš web pomocí webové aplikace, cena domény bude zahrnuta v celkové částce šablony. Vyzkoušet si vše můžete na MioWebu, který nyní nabízí 14denní verzi aplikace zdarma.

Na zaregistrování domény nemusíte spěchat. V první řadě je důležité ujasnit si, jaký na internetu spustíte projekt. Jestliže si ještě nejste jistí, inspirujte se naším e-bookem.

Jakmile si vyberete vhodnou doménu, budete si moci vytvořit vlastní web a váš projekt na internetu zviditelnit. Umožní vám vydělávat z pohodlí domova, i když máte nějaké omezení a práce přes internet je pro vás jedinou možností. V dalších článcích se můžete těšit na další tipy, jak vytvořit a provozovat úspěšný projekt na internetu.

Káťa s radostí pečuje o společensky prospěšný spolek MioWeb Pomáhá. Baví ji předávat nejen své zkušenosti těm, kterým mohou zásadním způsobem pozitivně ovlivnit život. Sociální přínos je pro ni podmínkou v projektech, kde je aktivní. Žije dle hesla Willa Smithe: „Pokud nečiníš život druhého lepším, plýtváš svým časem.“

Nový článek každý lichý týden v úterý v 15.00

Nechcete se připravit o novinky na našem blogu? Vložte svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošleme vám na něj odkaz e-mailem.

  • STÁHNĚTE SI INSPIRUJÍCÍ PŘÍBĚHY S TIPY, JAK SE DÁ VYDĚLÁVAT Z DOMU

  • NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY
  • Podělte se o svou cestu k online podnikání a inspirujte ostatní...